2% klubi liige, ettevõte Value.Space, alustab ajaloolist koostööd ÜRO-ga kaevandussektori üleilmsete ohutusstandardite uuendamiseks. ÜRO Euroopa Majanduskomisjoni (UNECE) piiriülese toimega tööstusõnnetuste konventsioon hõlmab esmakordselt satelliidipõhise riskiprofileerimise rakendamist kaevandustaristu ohutuse parandamiseks.
Genf, Šveits, 2. detsember 2024 – Eestis ja Suurbritannias tegutsev satelliittehnoloogia ettevõte Value.Space alustas ajaloolist koostööd ÜRO-ga. Esmakordselt rakendatakse satelliidipõhine riskiprofileerimine üleilmsete jõupingutuste heaks kaevandussektori ohutusstandardite tugevdamisel, mis toimub ÜRO Euroopa Majanduskomisjoni (UNECE) eestvedamisel.
Aeg tegutsemiseks
Näiteks 2019. aastal Brasiilias aset leidnud Brumadinho kaevandusjäätmete hoidla kokkuvarisemise tagajärjel hukkus 270 inimest ja esialgsed kahjud ulatusid 20 miljardi dollarini. Õnnetus tõstis esile tungiva vajaduse kaevandustaristu ohutuse suurendamiseks. Katastroofijärgne satelliidiandmete analüüs näitas hoidla puhul hoiatusmärke juba 15 kuud enne kokkuvarisemist ja viitas kaotatud võimalustele õnnetuse ennetamisel.
Üleilmselt kaevanduste jäätmehoidlate õnnetuste andmeid koondav World Mine Tailings Failures prognoosib aastatel 2025–2029 umbes 13 katastroofilist jäätmehoidla kokku kukkumist. Neis ladestatud jäätmed on enamasti äärmiselt toksilised ega tohi sattuda keskkonda. Käesoleval aastal on toimunud juba viis suure mõjuga jäätmehoidla õnnetust.
Kaevandusõnnetel võivad olla ka piiriülesed tagajärjed nii kogukondadele, ökosüsteemidele kui majandustele. Nende ennetamine on kriitilise tähtsusega, et kaitsta tarneahelaid ja tagada toorme- ja finantsturgude stabiilsus. Eriti ajal kui üleminek rohelisele majandusele suurendab nõudlust jätkusuutlikult toodetud maavarade järele.
UNECE piiriülese toimega tööstusõnnetuste konventsioon on ainulaadne õiguslik raamistik kaevandusjäätmetega seotud riskide haldamiseks, juhtides piirkondlikke ja ülemaailmseid jõupingutusi hoidlate ohutuse parandamiseks. Alanud koostööprojekt aitab kaasa riskijuhtimise tugevdamisele, mis omakorda väldib kaevandusoperaatoritele, kindlustustele, investoritele, keskkonnale ja lõppkokkuvõttes tarbijatele tekkida võivaid kahjusid.
Riskijuhtimine paraneb
Satelliidipõhine riskianalüüs kasutab peaaegu reaalajas kogutavaid suurandmeid taristu olukorra hindamiseks ning struktuursete probleemide varajaseks märkamiseks. See võimaldab kasutusele võtta ennetavad meetmed katastroofide ohu vähendamiseks. Koostöös UNECE-ga hakatakse jälgima kuni kümmet kaevandusjäätmete hoidlat. Selle põhjal koostatakse aruanne, mis analüüsib võimalikke leitud riske ja aitab kujundada meetmed suurõnnetuste ennetamiseks.
„Tipptasemel satelliittehnoloogia kasutamine suurendab veelgi UNECE üle-euroopalist ja laiemat panust kaevanduste jäätmekäitluse riskide tuvastamisel ning haldamisel,” lausus Claudia Kamke, UNECE piiriülese toimega tööstusõnnetuste konventsiooni keskkonnaasjade ametnik. „Kaevandusjäätmete taristu ohutuse tugevdamine on eriti oluline arvestades prognoositavat kaevandusmahtude suurenemist järgmistel kümnenditel, sealhulgas taastuvenergiale ülemikust tekkiva nõudluse rahuldamiseks.“
„Antud koostöö on märkimisväärne verstapost üleilmse kaevandusjäätmete taristu ohutuse edendamisel ja kulminatsiooniks kahe aasta pikkusele panusele UNECE töösse. On suurepärane, et saame toetada UNECE jõupingutusi selles kriitilises valdkonnas,” sõnas Value.Space’i asutaja Reijo Põld. „Satelliidipõhise riskianalüüsi kasutamine võimaldab kaevanduste omanikele ja regulaatoritele juurdepääsu kohe kasutatavatele teadmistele, mis aitavad ennetada katastroofe. Proaktiivne lähenemine kaitseb kogukondi ja ökosüsteeme ning tugevdab ka globaalseid turge ja finantsstabiilsust, vältides katastroofiliste õnnetuste majanduslikke tagajärgi.”
Lisainformatsioon: https://unece.org/climate-change/press/unece-industrial-accidents-conventions-cop-13-marks-20-years-assistance-and
Value.Space
Value.Space analüüsib taristuobjektide satelliidipõhiselt. Struktuurseid auditeid viiakse läbi näiteks tammidele, kaevandustele, kinnisvarale, raudteedele ja maanteedele. Kasutades Euroopa Kosmoseagentuuri radartehnoloogiat on need satelliidipõhised analüüsid 10 korda kiiremad ja 25 korda kuluefektiivsemad kui alternatiivid. Value.Space’i peaaegu reaalajas kogutavatele andmetel põhinevad auditid võimaldavad riskide tuvastamist, kvantifitseerimist ja jälgimist ajal, kui kliimamuutused toovad kaasa standardmudelitest erinevaid riske. Value.Space-i klientideks on kindlustajad, taristuomanikud ja -investorid, audiitorid ja finantsinstitutsioonid.
Fotol: Reijo Põld, Value.Space-i asutaja.