Ettevõtluse ja Innovatsiooni Sihtasutuse (EIS) rakendusuuringute programmi (RUP) kaheksas taotlusvoor avatakse 21. jaanuaril 2025 taas mahus vähemalt 15 miljonit eurot.
Rakendusuuringute programm toetab innovatsiooni ja võimaldab ettevõtetel kasvatada oma tulu, arendades uusi või senisest oluliselt muudetud tehnoloogiaid, protsesse, tooteid või teenuseid. Toetuse maht ühe projekti kohta on kuni 2 miljonit eurot, mille abil saab luua ja testida prototüüpe ning läbi viia esmaseid valideerimisi.
„Kui soovime oma majanduse konkurentsivõimet kasvatada, peame panustama suurema lisandväärtusega toodete arendamisse. Seda just järjekorras juba kaheksas rakendusuuringute taotlusvoor ettevõtetel teha võimaldabki. Erasektori panus kõrgtehnoloogilisse arendustöösse aitab meie toodete ja teenuste lisandväärtust tõsta. Riigi toetus on siin oluline, et motiveerida ettevõtteid innovatsiooni panustama, aidates neid arendusriskide maandamisel,” sõnas majandus- ja tööstusminister Erkki Keldo.
EISi rakendusuuringute programmi juht Mart Toots kiitis riigi ja ettevõtete head koostööd. „Järjekordse taotlusvooru avamine näitab, et Eesti riik hindab kõrgelt erasektori panust innovaatiliste tehnoloogiate ja toodete arendamisel,“ lausus Toots.
Ta rõhutas intellektuaalomandi tähtsust arendustöö juures: „Tehnoloogiliselt uuenduslike lahenduste äriline edu sõltub suuresti intellektuaalomandi tõhusast kaitsmisest rahvusvahelistel turgudel. Täna on seda pigem vähe tehtud, mistõttu julgustame ettevõtjaid enne taotluse esitamist läbi viima nn tegutsemisvabaduse, rahvusvaheliselt tuntud freedom-to-operate (FTO) analüüsi.“
Taotluse esitamise eelduseks on projektile positiivse eelhinnangu saamine. Eelhinnangu saamiseks tuleb projektiplaan koos kõigi vajalike lisadega esitada hiljemalt 21. veebruaril 2025. Positiivse eelhinnangu saanud projektid tuleb e-toetuste keskkonda esitada hiljemalt 21. märtsil kell 16.00.
„Konkurentsivõimelise projekti ettevalmistuses toetavad ettevõtteid RUPi eksperdid, kellel on tugev valdkondlik kogemus ning ülevaade taotlemisel tehtud tüüpvigadest, mis projektid rahastuseta jätavad,“ julgustas Toots ettevõtteid projekti esitama.
Kaheksandas taotlusvoorus kestab eelhindamise periood senise kahe nädala asemel neli nädalat. Pikem periood võimaldab taotlust koos RUPi eksperdiga põhjalikumalt ette valmistada ning tõsta tõenäosust, et hea idee ei jääks rahastuseta ebaselge projektiplaani tõttu.
Kuivõrd arendustöö on üha keerukam ning hõlmab sageli eri valdkondade ekspertiisi, mida ettevõttel endal ei pruugi olla, saavad taotlejad RUPi raames projekti kaasata koostööpartnereid nii Eestist kui ka välismaalt. Vajadusel pakub EIS tuge sobivate partnerite leidmisel.
RUP on nelja tegevusaasta jooksul nõustanud enam kui 850 erinevas faasis arendusideed, millest eduka projektini on jõudnud ligikaudu 200. Näiteks on rakendusuuringute programmi raames välja töötatud täna kõigile tuttavad ja juba ka rahvusvaheliselt edukad Tartu biotehnoloogiaettevõtte Icosageni koroonaviiruse vastane ninasprei BioBlock, toiduvaldkonnas innovatsiooni tegeva Vegestari taimsed kotletid ning puhastus- ja hügieenivahendeid valmistava Chemi-Pharmi tooted.
RUPi taotlusvoorud avanevad kaks korda aastas. Seni on Eesti riik uuringuid toetanud igal korral vähemalt 15 miljoni euroga.
Eelnõustamise broneerimiseks ja informatsiooni saamiseks palume võtta ühendust mart.toots@eis.ee või veebis Rakendusuuringute programm – EIS.
Allikas:https://eis.ee/riik-suunab-rakendusuuringuteks-taas-15-miljonit-eurot-2/