Valminud on Euroopa Komisjoni ekspertgrupi ja teadlaste poolt koostatud analüüs Euroopa teadus- ja arendustegevuse ja innovatsiooni raamprogrammi Horizon Europe tähtsusest Euroopa konkurentsivõimes.

Väljakutsed hõlmavad Euroopa võimetust teadmisi tõhusalt kasutada (innovatsioonipuudujääk), investeeringute mahajäämust võrreldes globaalsete partneritega ning suurtest erinevustest liikmesriikide T&A tulemustes.

Olulised arengud, mis on mõjutanud ja endiselt mõjutavad Euroopa T&A poliitikat:

  • Brexit, COVID-19, tehnoloogiate kiired muutused, kliimakriis ja geopoliitiline konkurents.
  • USA firmade suurenev investeerimine põhiteadustesse ja arendustöösse.

Tuuakse välja neli põhiteemat Euroopa T&A raamprogrammi tugevdamiseks:

  1. Konkurentsivõime ja teaduse tipptaseme tugevdamine.
  2. Tööstuse konkurentsivõime edendamine strateegiliste T&A algatuste kaudu.
  3. Ühiskondlike muutuste toetamine teadus- ja arendustegevuse kaudu.
  4. Tugev T&A ökosüsteem Euroopas.

Antakse 12 olulist soovitust:

  1. Valitsuse ühtne lähenemine: Teadus- ja arendustegevus peab olema EL-i strateegia keskmes, sealhulgas rohepööre ja digimajandus.
  2. Tugevam raamprogramm: Euroopa T&A peab muutuma globaalselt konkurentsivõimeliseks ja vastupidavaks, mis nõuab suuremaid investeeringuid.
  3. Euroopa lisaväärtuse loomine: Fookus peaks olema neljal põhiteemal: teaduse tipptase, tööstuse konkurentsivõime, ühiskondlikud väljakutsed ja tugev T&A ökosüsteem.
  4. Eksperimentaalse üksuse loomine: Innovatsiooniprogrammide ja hindamisprotseduuride katsetamine, et soodustada läbimurdelisi teadussaavutusi.
  5. Teaduse ja innovatsiooni konkurentsivõime tugevdamine: Euroopa teadusuuringute nõukogu (ERC), Marie Skłodowska-Curie meetmed (MSCA) ja Euroopa Innovatsiooninõukogu (EIC) programmide rahastamise suurendamine.
  6. Tööstusliku T&A investeeringute edendamine: Tööstuse konkurentsivõime ja tehnoloogia arendamise nõukogu loomine tööstuse huvide edendamiseks.
  7. Ühiskondlike väljakutsete lahendamine: Ühiskondlike väljakutsete nõukogu loomine, et keskenduda kliimakriisile ja tervishoiu probleemidele.
  8. Atraktiivse ja kaasava T&A ökosüsteemi edendamine: Euroopa ajude äravoolu peatamine ja teadlaste ligimeelitamine.
  9. Radikaalne lihtsustamine ja kasutajasõbralikkus: Administratiivse koormuse vähendamine ja paindlikumad rahastamisskeemid.
  10. Innovatsioonihangete edendamine: Avaliku sektori hangete kasutamine innovatsiooni edendamiseks.
  11. Rahvusvaheline koostöö: Tasakaalustatud rahvusvaheline koostöö teaduse ja tehnoloogia vallas, eriti Hiina ja USA suhtes.
  12. Topeltkasutuse ärakasutamine: Uued tehnoloogiad peaksid teenima nii tsiviil- kui ka sõjalisi vajadusi.

Dokument rõhutab Euroopa raamprogrammi olulisuse, eriti tööstuse osaluse suurendamise ja avaliku ja erasektori partnerluste tähtsuse. Raamprogrammi eelarve suurendamine 220 miljardi euroni on oluline, et toetada tööstuslikku T&A ja konkurentsivõime kasvu.

Link originaaldokumendile Align-Act-Accelerate.

Kokkuvõtte on Business Europe info põhjal kokku pannud Eesti Tööandjate Keskliidu välisnõunik Kristi Sõber