Ettevõtluse ja Innovatsiooni Sihtasutuse (EIS) rakendusuuringute programmi toetusmeetme uus kontseptsioon toob märkimisväärseid muutusi Eesti ettevõtete teadus- ja arendustegevuse rahastamisse. Senisest paindlikum ja vähem halduskoormust nõudev lähenemine aitab suunata rohkem ressursse sisulisse innovatsiooni ning toetab tugevamate tulemuste saavutamist.

Mida tähendab uus rahastusmudel?

RUPi toetused muutuvad ettevõtjate jaoks kasutajasõbralikumaks:

  • Ettevõte saab kuni 30% toetusest ettemaksena, millele järgneb uus maksetaotlus pärast 70% kasutamist.
  • Kulude raporteerimine lihtsustub oluliselt – näiteks 1 miljoni euro suuruse ja 24 kuu pikkuse projekti puhul võib dokumentide hulk väheneda lausa 50–100 korda.
  • Arendusprojekti edenemist hinnatakse 6-kuuliste vahe-eesmärkide kaupa, muutes protsessi paindlikuks ja koostööpõhiseks.

Uuendatud määrus on kavas jõustada 2025. aasta juulis.

Tugev kasv ja fookusvaldkonnad

  1. aasta numbrid kinnitavad programmi olulisust: RUPi nõustamisteenuseid kasutas 379 korral 312 ettevõtet, päringuid esitati üle 1100 ning menetlusse jõudis 200 projekti.

Samas tõstab EIS fookusesse ka strateegilised valdkonnad:

  • Kaitsetööstus – arvestades Eesti riigikaitse vajadusi.
  • Biomassi väärindamine ja toidutehnoloogiad – osa laiemast toiduinnovatsiooni programmist.

Mõlema fookusvooru eelarve on 5 miljonit eurot.

Kas on aeg veelgi enam fokuseerida?

Kuigi erasektori teadusinvesteeringud ja teadlaste arv liiguvad õiges suunas, on mitmed võtmenäitajad – tööjõu tootlikkus, SKP kasv, ressursitootlikkus – veel eesmärgist maas. See tõstatab küsimuse: kas peaksime keskenduma kindlatele valdkondadele, kus Eestil on juba eelis või ressurss?

Samuti kerkib küsimus, kas tööstus on valmis looma suure mõjuga arenduskeskusi, võttes ise riski ja panustades strateegilisse teadus- ja arendustegevusse.

RUPi uuendused liiguvad igal juhul suunas, kus toetused pole mitte pelgalt finantsabi, vaid strateegiline investeering Eesti majanduse tulevikku. Tugev fookus, vähem bürokraatiat ja koostöö erasektoriga on võtmed, millega EIS püüab viia teadus- ja arendustegevuse uuele tasemele.

📨 Küsimused või soovid rohkem teada?

Vaata: https://eis.ee/toetused/rakendusuuringute-programm/